Whitko Jr./Sr. High School Awards

May 19, 2024 at 4:00 p.m.


LARWILL – The 2024 Whitko Jr/Sr High School Senior Academic Awards & Scholarship Program was held Friday.
Athletic Awards
• Ed Pequignot Award – Logan Hoffman • Ted Eugene & Mary Alice Long Award – Kloe Krieg
• Mick Bishop Award – Kyler Krull
• Ted & Loretta Easterday Legacy Award – Devyn Bradley and Audra Brandenburg
National Honor Society Recognition
• Dawson Btadley, Audra Brandenburg, Reid Deneve, Ethan Huber, Chloe Johnson, Alayna Kreps, Justine Ocken, Dominic Rush, Anna Sickafoose, Desire Spriggs and Brooke Wall
Academic & Technical Honors Diplomas
• Technical Diploma - Audra Brandenburg
• Academic Honors Diplomas - Dawson Bradley, Katelyn Cripe, Samuel Essegian, Jasmine Hamilton, Ethan Huber, Chloe Johnson, Bastien Love, Dominic Rush and Desire Spriggs
• Academic Honors and Technical Honors Diplomas - Reid Deneve, Hadley Ferguson, Alayna Kreps, Kloe Krieg, Kyler Krull, Jose Macias Nino, Justine Ocken, Allie Ridenour, Ariel Ross, Anna Sickafoose, Brooke Wall and Finnian Werner
Whitko Medallion Award Winners
• GPA of 10.0 and above - Caleb Beer, Dawson Bradley, Audra Brandenburg, Chloe Clark, Wyatt Clark, Katelyn Cripe, Reid Deneve, Samuel Essegian, Ethan Huber, Alayna Kreps, Kyler Krull, Laura Lime, Bastien Love, Ephraim Meyer, Justine Ocken, Max Platt, Ariel Ross, Dominic Rush, Anna Sickafoose, Desire Spriggs and Brooke Wall
• Valedictorian: Ethan Huber/Salutatorian: Reid Deneve
• HANDS Scholarship - Samuel Essegian
• Beacon Credit Union Scholarship - Audra Brandenburg
• Justin Hostetler Memorial Scholarship - Chloe Clark, Jasmine Hamilton, Chloe Johnson, Justine Ocken and Allie Ridenour
• United States Marines - Crayden Perkins
• CWA Scholarship - Hadley Ferguson, Jasmine Hamilton and Zackary Schultz
• DeMoney Grimes Life Science Scholarship - Jose Macias-Nino
• Steel Dynamics Scholarship - Kyler Krull
• Walter & Ella Shoop Memorial Scholarship - Chloe Clark, Hadley Ferguson, Allie Ridenour and Brooke Wall
• Dutch Mullett Memorial Scholarship - Justine Ocken
• Ernie Lee Wallen Scholarship - Audra Brandenburg and Samuel Essegian
• American Red Cross Recognitions & Scholarship
Blood Donors 3 or more times receiving red cords: Wyatt Clark, Reid Deneve, Chloe Johnson, Alayna Kreps and Dominic Rush
Scholarship Recipient – Brooke Wall
• Carl & Edythe Sands Family Scholarship - Chloe Clark
• Tri Kappa Scholarship – Audra Brandenburg
• Whitley County Farm Bureau Scholarship - Anna Sickafoose
• Larwill Lions Club Scholarship - Audra Brandenburg and Justine Ocken
Kosciusko County Community Foundation
• Edward and Huldah Brandenburg Charitable Endowment - Reid Deneve
• Camelot Scholarship Fund – Reid Deneve
• Deborah M. Cooley Memorial Scholarship – Reid Deneve
• Seth V. Lewis Advised Scholarship Fund – Reid Deneve
• Selma McKrill Brown Educational Fund – Reid Deneve
• Judy Mugg Scholarship Fund – Kylie Keirn
• Dave and Diana Reinhart Tuition Scholarship Fund – Ethan Huber
• Marcia and Homer Ousley, Jr. Scholarship - Reid Deneve
• Matt & Tonette Dahms Award for Vocational Excellence – Wyatt Clark
• Delta Theta Tau Sorority Scholarship - Chloe Clark
Whitley County Community Foundation
• Buesching-Tucker Memorial Scholarship – Audra Brandenburg
• David “Fuzz” Wilfong Agricultural Scholarship – Anna Sickafoose
• Gene C. Carter Memorial Scholarship – Ethan Huber
• Johnathan Lewis Simmons Memorial Scholarship – Wyatt Clark
• Margaret “Margo” Kaler Langohr Art Scholarship – Justine Ocken
• SRC Scholarship – Audra Brandenburg
• Sidney School/Alumni Association Award- Reid Deneve
• South Whitley Community Facilities Scholarship – Chloe Clark and Chloe Johnson
• WCTA Scholarship - Jasmine Hamilton, Chloe Johnson and Kylie Keirn
• Pierceton Chamber of Commerce Scholarship - Audra Brandenburg, Alayna Kreps and Justine Ocken
• Tenney Family Scholarship - Jordan O’Hara
• Whitko Scholarship Fund - Audra Brandenburg, Chloe Clark, Reid Deneve, Samuel Essegian, Ethan Huber, Chloe Johnson , Alayna Kreps, Kloe Krieg, Bastien Love, Jose Macias-Nino, Justine Ocken , Allie Ridenour and Anna Sickafoose
• Sidney-Jackson Fire Department Scholarship - Reid Deneve
• LuAnn Warner Memorial Scholarship - Anna Sickafoose
• Donald Love Scholarship - Justine Ocken
• Charles Wolf Scholarship - Reid Deneve and Alayna Kreps

LARWILL – The 2024 Whitko Jr/Sr High School Senior Academic Awards & Scholarship Program was held Friday.
Athletic Awards
• Ed Pequignot Award – Logan Hoffman • Ted Eugene & Mary Alice Long Award – Kloe Krieg
• Mick Bishop Award – Kyler Krull
• Ted & Loretta Easterday Legacy Award – Devyn Bradley and Audra Brandenburg
National Honor Society Recognition
• Dawson Btadley, Audra Brandenburg, Reid Deneve, Ethan Huber, Chloe Johnson, Alayna Kreps, Justine Ocken, Dominic Rush, Anna Sickafoose, Desire Spriggs and Brooke Wall
Academic & Technical Honors Diplomas
• Technical Diploma - Audra Brandenburg
• Academic Honors Diplomas - Dawson Bradley, Katelyn Cripe, Samuel Essegian, Jasmine Hamilton, Ethan Huber, Chloe Johnson, Bastien Love, Dominic Rush and Desire Spriggs
• Academic Honors and Technical Honors Diplomas - Reid Deneve, Hadley Ferguson, Alayna Kreps, Kloe Krieg, Kyler Krull, Jose Macias Nino, Justine Ocken, Allie Ridenour, Ariel Ross, Anna Sickafoose, Brooke Wall and Finnian Werner
Whitko Medallion Award Winners
• GPA of 10.0 and above - Caleb Beer, Dawson Bradley, Audra Brandenburg, Chloe Clark, Wyatt Clark, Katelyn Cripe, Reid Deneve, Samuel Essegian, Ethan Huber, Alayna Kreps, Kyler Krull, Laura Lime, Bastien Love, Ephraim Meyer, Justine Ocken, Max Platt, Ariel Ross, Dominic Rush, Anna Sickafoose, Desire Spriggs and Brooke Wall
• Valedictorian: Ethan Huber/Salutatorian: Reid Deneve
• HANDS Scholarship - Samuel Essegian
• Beacon Credit Union Scholarship - Audra Brandenburg
• Justin Hostetler Memorial Scholarship - Chloe Clark, Jasmine Hamilton, Chloe Johnson, Justine Ocken and Allie Ridenour
• United States Marines - Crayden Perkins
• CWA Scholarship - Hadley Ferguson, Jasmine Hamilton and Zackary Schultz
• DeMoney Grimes Life Science Scholarship - Jose Macias-Nino
• Steel Dynamics Scholarship - Kyler Krull
• Walter & Ella Shoop Memorial Scholarship - Chloe Clark, Hadley Ferguson, Allie Ridenour and Brooke Wall
• Dutch Mullett Memorial Scholarship - Justine Ocken
• Ernie Lee Wallen Scholarship - Audra Brandenburg and Samuel Essegian
• American Red Cross Recognitions & Scholarship
Blood Donors 3 or more times receiving red cords: Wyatt Clark, Reid Deneve, Chloe Johnson, Alayna Kreps and Dominic Rush
Scholarship Recipient – Brooke Wall
• Carl & Edythe Sands Family Scholarship - Chloe Clark
• Tri Kappa Scholarship – Audra Brandenburg
• Whitley County Farm Bureau Scholarship - Anna Sickafoose
• Larwill Lions Club Scholarship - Audra Brandenburg and Justine Ocken
Kosciusko County Community Foundation
• Edward and Huldah Brandenburg Charitable Endowment - Reid Deneve
• Camelot Scholarship Fund – Reid Deneve
• Deborah M. Cooley Memorial Scholarship – Reid Deneve
• Seth V. Lewis Advised Scholarship Fund – Reid Deneve
• Selma McKrill Brown Educational Fund – Reid Deneve
• Judy Mugg Scholarship Fund – Kylie Keirn
• Dave and Diana Reinhart Tuition Scholarship Fund – Ethan Huber
• Marcia and Homer Ousley, Jr. Scholarship - Reid Deneve
• Matt & Tonette Dahms Award for Vocational Excellence – Wyatt Clark
• Delta Theta Tau Sorority Scholarship - Chloe Clark
Whitley County Community Foundation
• Buesching-Tucker Memorial Scholarship – Audra Brandenburg
• David “Fuzz” Wilfong Agricultural Scholarship – Anna Sickafoose
• Gene C. Carter Memorial Scholarship – Ethan Huber
• Johnathan Lewis Simmons Memorial Scholarship – Wyatt Clark
• Margaret “Margo” Kaler Langohr Art Scholarship – Justine Ocken
• SRC Scholarship – Audra Brandenburg
• Sidney School/Alumni Association Award- Reid Deneve
• South Whitley Community Facilities Scholarship – Chloe Clark and Chloe Johnson
• WCTA Scholarship - Jasmine Hamilton, Chloe Johnson and Kylie Keirn
• Pierceton Chamber of Commerce Scholarship - Audra Brandenburg, Alayna Kreps and Justine Ocken
• Tenney Family Scholarship - Jordan O’Hara
• Whitko Scholarship Fund - Audra Brandenburg, Chloe Clark, Reid Deneve, Samuel Essegian, Ethan Huber, Chloe Johnson , Alayna Kreps, Kloe Krieg, Bastien Love, Jose Macias-Nino, Justine Ocken , Allie Ridenour and Anna Sickafoose
• Sidney-Jackson Fire Department Scholarship - Reid Deneve
• LuAnn Warner Memorial Scholarship - Anna Sickafoose
• Donald Love Scholarship - Justine Ocken
• Charles Wolf Scholarship - Reid Deneve and Alayna Kreps

Have a news tip? Email [email protected] or Call/Text 360-922-3092

e-Edition


e-edition

Sign up


for our email newsletters

Weekly Top Stories

Sign up to get our top stories delivered to your inbox every Sunday

Daily Updates & Breaking News Alerts

Sign up to get our daily updates and breaking news alerts delivered to your inbox daily

Latest Stories


Sunday House Fire Remains Under Investigation
Cause and origin of a fire Sunday afternoon on West Old 30, Warsaw, remain under investigation.

Kreger Seeks To Rejoin Pierceton Town Board
PIERCETON - Jerry F. Kreger, 65, has two decades of previous experience as a former Pierceton Town Board member and clerk-treasurer that he will bring with him to the board if he is elected Thursday in the Republican caucus.

No Injuries Reported In Saturday Fire
No injuries were reported in a Saturday morning fire in Warsaw.

Leininger Named 2024 Miss Kosciusko County Fair Queen
Jordyn Leininger was crowned 2024 Miss Kosciusko County Fair Queen Saturday at the Kosciusko County Fairgrounds.

Glenda Michael
Glenda Michael, 57, died Friday, June 14, 2024, in her home.