BOURBON – Sidney Wagner scored 19 points, with Emma Craig and Jillian Walls getting six points each for visiting Tippecanoe Valley in its 43-20 win at Triton in a non-conference girls basketball game Wednesday night.

Whytnie Miller led Triton with five points, and Taren Yates had four for the Lady Trojans.

In the junior varsity game, Molly Moriarty had nine points, with Patty Jiminez and Mercedes Snapp adding four points each for Valley in its 27-23 win. Emma Hepler had 10 points and Dylanie Miller had five for the Lady Trojans.

Tippecanoe Valley (8-2) returns to Three Rivers Conference play Friday at North Miami.

Triton (4-8) hosts Elkhart Christian in a non-conference game at 6:30 p.m. tonight.



Tuesday Results

Boys Basketball

at Triton 60

 Lakeland Christian 20

Lakeland Christian (2-3) - Ben Jackson 5, Josiah Miller 5, Alex Cook 4, Brennen Ahlemeyer 2, Jamie Wyatt 2, Josh Nakasone 2.

Triton (2-2) - Lucas Cabrera 11, Chandler Westafer 9, Cole?McKinney 8, Jose Ybarra 8, Cameron Shivley 6, Connor Large 4, Cole Irvine 4, Nate Amsden 3, Trent Conley 3, Dominic Smith 2, Jeremiah Farrell 2.

Next - Portage Christian at Lakeland Christian, 7:30 p.m. Friday; Pioneer at Triton, 7:30 p.m. Friday.



Tippecanoe Valley 65,

at Oregon-Davis 53

Valley (2-2) - Paul Leasure 23, Tanner Trippiedi 18,  Braden Shepherd 10, D.J. Estep 8, Nolan Cumberland 2, Rex Kirchenstein 2, Dawson Perkins 2.

Next - John Glenn at Tippecanoe Valley, 7:45 p.m. Saturday.



Manchester “C” 36,

at Maconaquah 31

Manchester - Josh Hollinger 11, Kobe Flock 9, Liam York 5, Trevor Heath 4, Traceson Gearhart 2.



Wawasee “C” 36,

at Elkhart Christian 33

Wawasee - Collin Roberson 17 points, 12 rebounds.



Girls Basketball

at Lakeland Christian 39,

Bethany Christian 36

Lakeland Christian (4-7) - Jessi Calizo 17, Tori Calizo 7, Natalie Norris 7, Finley Hobbs 2, Cara McCrum 2, Liv Miller 2, Alexis Miller 2.

Next - Lakeland Christian at Trinity, 12:30 p.m. Saturday.



Northridge 61, at Wawasee 36

Wawasee (4-5, 0-2 NLC) - Danielle Jenkins 13, Jada Carter 12, Ella Beezley 4, Abby Steiner 3, Becca Smith 2, Emily Haines 2.

JV - Northridge 27, Wawasee 11

Wawasee - Blair?Harker 7, Tate Cowan 4.

Next - Wawasee at Goshen, 7:30 p.m. Friday.



at Huntington North 39,

Manchester 20

Manchester (1-9) - Beletu Stout 6, Kiera Hatfield 5, Ainsley West 3, Morgan Parrett 2, Ranissa Shambarger 2, Mackenzie Day 2.

JV?- Huntington North 28, Manchester 24

Manchester - Stout 11, Olivia Auler 7, Kellan Creager 5, Chayenne Tennant 1.

Next - Whitko at Manchester, 7:45 p.m. Friday.



Swimming

at Concord Girls 129, Wawasee 57

Wawasee results - Ella Park 1st, 500 freestyle, 2nd 200 freestyle; Rileigh Atwood, 1st 100 breaststroke; Kiah Farrington, 2nd 50 freestyle; Alexis Mishler, 2nd 100 freestyle, 2nd 100 backstroke; Lily Tyler, 3rd 100 butterfly.



at Concord Boys 118, Wawasee 65

Wawasee results - Nate Kryder, 1st, 100 butterfly, 2nd 200 freestyle; Alex Troutman, 1st 100 breaststroke,  2nd 200 IM; Bryce Knepp, 2nd 50 freestyle; Karlson Hand, 2nd 100 butterfly, 2nd 100 backstroke; Daegan Kingery, 2nd 100 freestyle; Zeke Keim, 3rd 500 freestyle.



Eighth Grade Boys Basketball

Lakeview 50, Wawasee 23

Lakeview - Quentin Maas 12 points, 9 rebounds; Andrew Potter 9 points; Leyton?Isbell 7, Matthew Mulligan 7.



Edgewood 35, Manchester 24

Manchester - Gavin Martin 7, Garrett Sites 6, Tyler McLain 6.



Seventh Grade Boys Basketball

at Edgewood 37, Manchester 31

Manchester - Gavin Betten 12, Ethan Hendrix 7, Mason Mast 7, Tallon Torpy 3, Kaleb Kline 2.



Lakeview 37, Wawasee 33

Lakeview - Lucas Bricker 13, Wyatt Dawson 12, Carson Gould 6, Drew Sullivan 4, Kellan Bailey 2.



Sixth Grade Basketball

Tippecanoe Valley “A” 40,

Bremen 11

Valley - Nash Bouse 6, Dallas Martin  2, Landon Patrick 8, Wes Parker 5, William Mellott 5, Isaiah Ault 6, Grady Moriarty 3, Gage Overbey 4.



Bremen 13,

Tippecanoe Valley “B” 8

Valley - Trevin Hester 4, Carlos Gonzalez 4.