BOYS GOLF
Monday
Whitko 180, Tippy Valley 223
Valley – Cade Brouyette 41, Chandler Newsome 47, Austin Crill 64, Billy Jacques-Robbins 71.

Friday
Rochester 209, Tippy Valley 270
Valley – Cade Brouyette 46, Austin Crill 70, Billy Jacques-Robbins 76, Matt Hume 78.

GIRLS GOLF
Monday
Tippy Valley 262, Whitko 275
Valley – Alli Miller 55, Delaney Sandbakken 66, Makayla Sandbakken 64, Jordan Krotke 77.

Friday
Tippy Valley 291, Rochester 300
Valley – Alli Miller 64, Makayla Sandbakken 70, Delaney Sandbakken 77, Jordan Krotke 80.

BOYS TRACK AND FIELD
Saturday in Wabash
(Running Rivers Meet)
8th – 1. Rochester 147, 2. Wabash 120, 3. Tippy Valley 93, 4. North Miami 53, 5. Southwood 40, 6. Manchester 28, 7. Northfield 2.
(Manchester/Valley Results)
100 – 1. Dakota Parker (TV) 12.84, 4. Lance Bennett (M) 13.04, 7. Zane Duff (TV) 13.72; 200 – 2. Parker (TV) 26.36, 6. Wes Johnston (TV) 28.46, 7. Bennett 29.04; 400 – 3. Parker (TV) 59.18, 4. Bennett (M) 1:03.94, 8. Ethan Warren (TV) 1:12.15; 800 – 8. Shaun Honeycutt (TV) 2:34.05; 1600 – 6. Honeycutt (TV) 5:37.60; 110 Hurdles – 2. Travis Shull (TV) 18.87, 6. Tommy France (TV) 20.60, 7. Taylor Heckman (M) 20.64, 8. Montgomery Pattison (M) 20.92; 200 Hurdles – 6. Shull 32.86, 7. Pattison 33.26, 8. Heckman 33.96; 4x100 Relay – 1. Tippy Valley (Zane Duff, Parker, Camden Tucker, Shull) 52.06; 4x400 Relay – 4. Tippy Valley (Honeycutt, Shull, Tucker, Ethan Warren) 4:46.76; High Jump – 6. Parker Yard (M) 4-6, 8. Dillon Powell (TV) 4-6, 9. Will Ruff (TV) 4-4; Long Jump – 3. Duff 15-6; 6. Warren (TV) 14-4.5; Shot Put – 2. Ruff (TV) 40-1.25, 5. Jameson Baker (TV) 35-8, 7. Cameron Sellers (M) 29-8; Discus – 2. Baker (TV) 116-2, 4. Sellers (M) 96-10.
6th/7th – 1. Wabash 122, 2. Rochester 109, 3. Manchester 107, 4. Tippy Valley 70, 5. Southwood 53, 6. North Miami 22, 7. Northfield 17
(Manchester/Valley Results)
100 – 2. Hunter Miller (M) 13.41, 3. Trey Clark (M) 13.75, 6. Wes Melanson (TV) 14.60, 7. Jace Potter (TV) 15.28; 200 – 1. Miller (M) 27.20, 3. Kamdyn Lester (M) 31.37, 4. Potter (TV) 32.00, 7. Colt Demske (TV) 33.20; 400 – 1. Lester (M) 1:03.28, 4. Melanson (TV) 1:09.48, 5. Alex Bell (TV) 1:10.12, 9. Jackson Mathias (M) 1:14.66; 800 – 5. Evan Lowman (TV) 2:42.12, 7. Potter (TV) 2:45.04, 10. Thane Creager (M) 2:54.20, 13. Cohen Marvel (M) 3:14.55; 1600 – 6. Lowman (TV) 5:51.82, 7. Potter (TV) 5:53.01, 12. Sam Martindale (M) 6:59.33, 13. Andrew McAtee (M) 7:47.26; 110 Hurdles – 2. Clark (M) 19.58, 3. Isaiah Davis (M) 20.48, 7. Harrison Vining (TV) 23.01; 200 Hurdles – 1. Clark (M) 32.21, 6. Vining 37.24, 7. Demske (TV) 37.48, 9. Mathias McLaughlin (M) 39.52; 4x100 Relay – 1. Manchester (Clark, Miller, Mathias, Lester) 54.94, 3. Tippy Valley (Demske, Dakota Snapp, Alex Bell, Melanson) 59.14; 4x400 Relay – 2. Manchester (Davis, Creager, Mathias, Miller) 4:44.77, 3. Tippy Valley (Lowman, Bell, Potter, Melanson) 4:48.12; High Jump – 5. Davis (M) 4-4, 6. Mathias (M) 4-4; Long Jump – 3. Davis (M) 14-1, 5. Bell (TV) 13-6.5, 6. Ryan Collings (TV) 13-4, 8. Potter (TV) 13-0.5, 13. Sam Martindale (M) 10-0; Shot Put – 2. Dwight Conley (TV) 28-3.5, 5. Gavin Ream (M) 27-7, 8. Daulton Webb (TV) 25-3.5, 11. Andrew McAtee 22-7; Discus – 2. Ream (M) 85-4, 7. Elijah Holder (TV) 62-5, 9. Cohen Marvel (M) 61-7, 12. Webb (TV) 50-1.

GIRLS TRACK AND FIELD
Saturday in Wabash
(Running Rivers Conference Meet)
8th – 1. Rochester 124,
 2. Tippy Valley 92, 3. Wabash 68, 4. Northfield 64, 5. Manchester 62,
6. North Miami 46, 7. Southwood 23
100 – 1. Cheyene Oldfather (TV) 13.98, 3. Kaitlyn Blum (M) 14.18, 7. Helene Drake (TV) 14.71; 200 – 2. Oldfather (TV) 29.40, 3. Blum 29.98; 400 – 1. Drake (TV) 1:09.03, 5. Kennedy Rosen (M) 1:17.88, 9. Taylor Griese (M) 1:25.54; 800 – 5. Gretchen Runyon (TV) 3:13.85, 8. Maggie Engstrand (TV) 3:26.88, 9. Alyssa West (M) 3:29.28; 100 Hurdles – 2. Melinda Kruger (TV) 19.18, 5. Skye Fierstos (M) 20.69, 7. Hannah Ames (TV) 20.95; 200 Hurdles – 1. Kruger (TV) 34.23, 6. Kaleigh Shumaker (TV) 39.62, 7. Fierstos (M) 40.15, 9. Fields (M) 43.83; 4x100 Relay – 1. Tippy Valley (Drake, Mackenzie Fear, Shumaker, Oldfather) 58.30, 4. Manchester (Fierstos, Rosen, West, Blum) 1:00.46; 4x400 Relay – 3. Tippy Valley (Drake, Angelica Mendoza, Fear, Gretchen Runyon) 5:16.11, 4. Manchester (Rosen, Mikayla Genovese, Griese, Fields) 6:01.92; Long Jump – 5. Kaitlyn Blum (M) 12-3.5, 6. Mendoza (TV) 11-3.75, 8. Griese (M) 10-6.75, 10. Fear (TV) 10-1.5; Shot Put – 1. Caleigh Zolman (TV) 28-6.5, 3. Genovese (M) 25-2, 8. Anna Blevins (M) 21-8.25, 9. Cora Alber (TV) 21-6.5; Discus – 1. Fields (M) 75-1.5, 2. Genovese (M) 73-4, 4. Madison O’Connell (TV) 64-0, 10. Hailey Becker (TV) 52-2.
6th/7th – 1. Tippy Valley 92, 2. Wabash 87, 3. Rochester 72.5, 4. Southwood 71, 5. Northfield 66, 6. Manchester 59.5, 7. North Miami 55
(Manchester/Valley Results)
100 – 1. Sarah Tucker (TV) 13.82, 3. Kasi Casper (M) 14.53, 5. Gabby Olson (TV) 14.73; 200 – 1. Tucker (TV) 29.90, 4. Olson (TV) 30.77; 400 – 7. Lauren Sponseller (TV) 1:13.07, 9. Maddy Evans (M) 1:13.25, 10. Kaitlyn Cumberland (M) 1:13.63, 12. Taylor Gunter (TV) 1:16.24; 800 – 4. Sarah Rohr (M) 2:55.69, 5. Madison Cook (M) 3:00.04, 6. Gunter (TV) 3:00.25, 10. Sponseller (TV) 3:10.00; 1600 – 3. Rohr (M) 6:17.81, 4. Gunter (TV) 6:20.60, 6. Jaclyn Webb (M) 6:30.62, 9. Haley Hoover (TV) 6:46.24; 100 Hurdles – 1. Gabby Olson (TV) 18.69, 2. Casper (M) 18.76, 5. Katie Barker (M) 20.28; 200 Hurdles – 3. Casper (M) 34.50, 5. Barker (M) 36.10, 10. Hoover (TV) 39.15, 12. McBrier (TV) 39.63; 4x100 Relay – 1. Tippy Valley (Olson, Caleigh Byrer, Hoover, Tucker) 58.94, 5. Manchester (Casper, Sydney Diefenbaugh, Madisyn Schmidt, Aliyah Howard) 1:03.03; 4x400 Relay – 2. Manchester (Rohr, Cumberland, Diefenbaugh, Maddy Evans) 5:10.70, 6. Tippy Valley (Hoover, Sponseller, Gunter, McBrier) 5:29.20; High Jump – 2. Olivia Alspaugh (TV) 4-4, 6. Olivia Smith (TV) 4-0, 7. Anna Osborne (M) 4-0; Long Jump – 6. McBrier (TV) 11-6.75, 9. Karrigan Yard (M) 11-0.5, 10. Mayde Fear (TV) 10-9, 12. Emily Ogden (M) 10-5.25; Shot Put – 1. Payton Warner (TV) 24-0.5, 10. Olivia Ellenwood (TV) 18-9.5, 11. Cumberland (M) 18-4.75, 13. Abby Newell (M) 10-5.75; Discus – 3. Warner (TV) 59-4, 10. Yard (M) 46-6, 12. Hannah Becker (TV) 41-1, 13. Newell (M) 34-10.